Notifications
Clear all

Nordic Hamstring Curl kao vezba za prevenciju povrede zadnje loze  

Page 2 / 2
  RSS

Mirjana
(@mirjana)
Trusted Member
22/04/2020 9:49 pm  

E da, Marko, prevideh tvoja pitanja. 

Naime, ovako, u ovom slučaju, mislim da je bitno da se Nordic Curl posmatra kao koordinisana radnja gde je potrebno udruzeno dejstvo agonista, sinergista, antagonista i stabilizatora. U ovom slučaju, glavni stabilizatori su m.gluteus maximus (makar bi trebalo da po intenzitetu i tajmingu to bude, to je sad individualno od slučaja do slučaja i verovatno bi i elektromiografija iskomplikovala stvar) ali drzimo se ovoga što znamo iz biomehanike i analizirajmo primer kakav bi on trebalo da bude. 

Postoji jedan termin, ekocentrična kontrakcija, kontrakcija koja se dešava kod biartikularnih mišića baš kao što i jeste mišić zadnje loze, međutim, ja nisam dovoljno upućena u prirodu ove kontrakcije, u školi smo je samo pomenuli a kasnije nikada nisam našla nešto o njoj niti mi je mnogo značila ali ako te zanima taj termin da razradiš, eto ideje. 

U ovom slučaju se slazem sa adminom da treba uprostiti stvar i gledati natkolenicu gde se dešava, definitivno, ekscentrična kontrakcija i o kojoj govorimo kao klinički bitnoj. 🙂 

Što se tiče stopala, pa mozemo uticati polozajem stopala na aktivaciju glava m.gastrocnemius-a mozda a rotacijom potkolenice na aktivaciju zadnje loze ali sad, nisam gledala nekakva dodatna istrazivanja, pogledacu. 

A što pitaš, imaš li neki primer iz prakse u vezi sa kojim si radoznao pa ti treba ili ovako?

ReplyQuote
Marko
(@marko)
Eminent Member
22/04/2020 10:58 pm  

Ma to za izometrijsku je los termin, tenziona sila je bolje svakako. Jednostavno mi nije bilo logicno da vezba ekscentricno aktivira proksimalni pripoj, a da jaci efekat osecam distalno. A sto se tice stopala prevashodno sam mislio na poziciju u vidu stepena fleksije. Zasto? Evo primer: Kad radim vezbu i pri tome mi neko asistira, odnosno fiksira, stopala su mi uglavnom u nekom priblizno neutralnom polozaju, a prsti savijeni u pravcu dorzifleksije (kao na slici). Drugi slucaj je kao na slici sto je admin postavio. Tada, sto se vise telo spusta, stopala pocinju da se odizu i da vuku ka plantarnoj fleksiji, a isto tako i potkolenica. Nesto poput protektivne reakcije usled moguceg pada. I bas tad osecam jacu aktivnost distalno. Mislim vrlo je moguce da utisak dodatno pojacava aktivnost gastrocnemiusa, kao sto je koleginica vec napomenula, ni ja nisam siguran. Ali cinjenica je da bolje kontrolisem pokret ako su stopala fiksirana za pod. 

Mirjana liked
ReplyQuote
Admin-M
(@admin-m)
Admin Admin
22/04/2020 11:56 pm  
Posted by: @marko

Ma to za izometrijsku je los termin, tenziona sila je bolje svakako. Jednostavno mi nije bilo logicno da vezba ekscentricno aktivira proksimalni pripoj, a da jaci efekat osecam distalno. A sto se tice stopala prevashodno sam mislio na poziciju u vidu stepena fleksije. Zasto? Evo primer: Kad radim vezbu i pri tome mi neko asistira, odnosno fiksira, stopala su mi uglavnom u nekom priblizno neutralnom polozaju, a prsti savijeni u pravcu dorzifleksije (kao na slici). Drugi slucaj je kao na slici sto je admin postavio. Tada, sto se vise telo spusta, stopala pocinju da se odizu i da vuku ka plantarnoj fleksiji, a isto tako i potkolenica. Nesto poput protektivne reakcije usled moguceg pada. I bas tad osecam jacu aktivnost distalno. Mislim vrlo je moguce da utisak dodatno pojacava aktivnost gastrocnemiusa, kao sto je koleginica vec napomenula, ni ja nisam siguran. Ali cinjenica je da bolje kontrolisem pokret ako su stopala fiksirana za pod. 

Aha, ok, na fleksiju si mislio, izvini, mislio mislis na rotacije potklenice..

Vrlo moguce da je upravo to sto si rekao, ima logike skroz, mozak prepoznaje "pad" i posledicno dolazi do iradicije kao neka vrsta protektivne reakcije. 

A pomislio sam da je rotacija potkolenice i stopala ka unutra i spolja, jer sam jednom imao veoma interesantnog pacijenta. Decko 17-19 godina, ne secam se tacno, operisao ACL, kosarkas, uzet graft sa semitendinosusa... I sasvim slucajno smo jedan dan otkrili, opet, ne secam se sad tacno... kad je na masini za zadnju lozu, staticki je mogao da drzi po 20-25 kg u srednjem/spoljnom obimu, ali kad proba da drzi u unutrasnjem/srednjem morao je uvek da rotira ka spolja ...a kad smo mu zatrazili da zadrzi pravo ili skroz i drugu stranu jedva je mogao 5 kg (prvih par dana mu dali vezbe bez masine, da bi uspeo da aktivira kako treba)... Na kraju smo skapirali da ukljucuje nekako samo biceps, i da uopste ni ne oseca zatezanje sa unutrasnje strane. 

Marko and Mirjana liked
ReplyQuote
Admin-M
(@admin-m)
Admin Admin
23/04/2020 12:27 am  
Posted by: @mirjana

E da, Marko, prevideh tvoja pitanja. 

Naime, ovako, u ovom slučaju, mislim da je bitno da se Nordic Curl posmatra kao koordinisana radnja gde je potrebno udruzeno dejstvo agonista, sinergista, antagonista i stabilizatora. U ovom slučaju, glavni stabilizatori su m.gluteus maximus (makar bi trebalo da po intenzitetu i tajmingu to bude, to je sad individualno od slučaja do slučaja i verovatno bi i elektromiografija iskomplikovala stvar) ali drzimo se ovoga što znamo iz biomehanike i analizirajmo primer kakav bi on trebalo da bude. 

Postoji jedan termin, ekocentrična kontrakcija, kontrakcija koja se dešava kod biartikularnih mišića baš kao što i jeste mišić zadnje loze, međutim, ja nisam dovoljno upućena u prirodu ove kontrakcije, u školi smo je samo pomenuli a kasnije nikada nisam našla nešto o njoj niti mi je mnogo značila ali ako te zanima taj termin da razradiš, eto ideje. 

U ovom slučaju se slazem sa adminom da treba uprostiti stvar i gledati natkolenicu gde se dešava, definitivno, ekscentrična kontrakcija i o kojoj govorimo kao klinički bitnoj. 🙂 

Što se tiče stopala, pa mozemo uticati polozajem stopala na aktivaciju glava m.gastrocnemius-a mozda a rotacijom potkolenice na aktivaciju zadnje loze ali sad, nisam gledala nekakva dodatna istrazivanja, pogledacu. 

A što pitaš, imaš li neki primer iz prakse u vezi sa kojim si radoznao pa ti treba ili ovako?

Ali ubacila Mirjana ekocentricnu :))))) Pa ti si car xD

Ekocentricna kontrakcija  ili mozda logicnije pseudoizometricna kontrakcija- sposobnost biartikularnih misica da istovremeno rade koncentricnom u jednom zglobu, a ekscentricno drugom i tako se ne menja duzina misica i podseca na izometricnu.. ali samo podseca .. tako da je lazna 😀

A kad vec komplikujemo... ajmo onda da dodamo na to i Lombardov paradoks, gde se antagonisti- prednja i zadnja loza natkolenice kontrahuje istovremeno, a opet dolazi do pokreta i ustajanja iz sedeceg ili cucnja u stojeci :))) Eto, jos nesto za razmisljanje. Dobro, sad malo trolujem, morao sam. 😀

Ekocentricna bi u ovom slucaju bila da je u pitanju nordic hip hinge vezba+ fleksija potklenica ... ali uglavnom, onda bi tenzija bila ravnomerno rasporedjena... Tako da bih se slozio sa tobom da se vratimo lepo na ekscentricno i dodatno ne komplikujemo. :))

Mirjana liked
ReplyQuote
Mirjana
(@mirjana)
Trusted Member
23/04/2020 6:16 am  

Bolje se kontrolise pokret upravo zbog toga sto je pripoj bolje fiksiran. 

A sto se tice plantarne fleksije, svela bih to na tri mogucnosti koje su mozda i zdruzene, zavisi gde sve osetis napor:
1. moguce zbog ukljucivanja gastroknemijusa putem protektivne reakcije 2. upravo ta reakcija i aktivira pripoj distalni pripoj zadnje loze, kad nema gde da se "zakacis", aktiviraju se oba pripoja, to bi bilo slucaj i jeste slucaj kada padas iz nordic curl-a 3. ne secam se sta sam htela da kazem pod 3  xD

E a kad smo kod Lombardov paradoksa, Admin je sad lepo definisisao sta je ekocentri;na kontrakcija pa da dodam samo na ovaj primer, eto, kada stopalo ide u planatarnu fleksiju, tu se desava ekocentricna kontrakcija gastroknemijusa, on se skracuje preko distalnog pripoja putem plantarne fleksije u zglobu stopala a izduzuje preko proksimalnog putem ekstenzije natkolenice u zglobu kolena xDDD tuturutututu 
E sad da nadjemo neku dobru primenu za ekockoncentricnu kontrakciju pa da dobije pun smisao xP

Admin-M and Marko liked
ReplyQuote
Marko
(@marko)
Eminent Member
23/04/2020 9:01 am  

Mislim da smo ga sasvim dovoljno iskomplikovali, jos malo pa odosmo u fizicare 😀 Hvala kolege na odgovorima, pisacemo svakako i na drugim temama. Imao sam u planu da pokrenem jednu temu o edukacijama, ali videcu da li cu stici danas...

Mirjana and Admin-M liked
ReplyQuote
Mirjana
(@mirjana)
Trusted Member
23/04/2020 9:36 pm  

Mene bas zanima ta tema, otvori, otvoriiii 🙂

ReplyQuote
Mirjana
(@mirjana)
Trusted Member
28/04/2020 8:47 pm  

E inace, kad sam vec gore pisala, da preciziram, ovo za ekocentričnu da se dešava prilikom nordic curl-a sam mislila kada nema oslonca za noge nego se desi baš protektivna reakcija, istovremeno plantarna fleksija stopala i fleksije potkolenice istovremeno sa ekstenzijom natkolenice Heh... da malo razvijam temu. A te ekocentrične imamo u hodu kao primer, sad sam malo čitala al nekako mi opet ne deluju klinički značajne da se postizu ciljano ali ko zna. 🙂 

Inače, radila sam juce 2x10 nordi curl, imama danas upalu ceeele zadnje loze ali da, više distalno ali zato list imam više proksimalno (a imam i ceoo list fino upaljen), pa samo još jednom da zaokruzim priču o tenzionim silama i pripojima. 

Marko, gde je tema o edukacijama? 🙁 

Marko liked
ReplyQuote
Marko
(@marko)
Eminent Member
28/04/2020 9:00 pm  

E, bice tema, nisam stigao ovih dana...Samo moram da smislim neki koncept, kako da sve to lepo uoblicim...A pisanje mi nije bas na spisku talenata 😂

ReplyQuote
Mirjana
(@mirjana)
Trusted Member
28/04/2020 9:42 pm  

Pisiii, zajedno cemo je uoblicavati, komplikovati i uproscavati ! 😀 🙂

ReplyQuote
Admin-M
(@admin-m)
Admin Admin
28/04/2020 9:51 pm  
Posted by: @mirjana