Notifications
Clear all

Phantom limb  

RSS

Marko
(@marko)
Eminent Member
13/06/2020 9:22 pm  

Procitah danas jednu zanimljivu pricu na ovu temu. Oduvek sam bio fasciniran ovom pojavom, ljudski mozak je cudo! 🙂

https://www.smithsonianmag.com/smart-news/this-woman-was-born-with-three-fingers-but-her-brain-knew-all-along-what-having-five-would-feel-like-21256731/

Admin-M liked
Admin-M
(@admin-m)
Admin Admin
14/06/2020 3:59 am  
Posted by: @marko

Procitah danas jednu zanimljivu pricu na ovu temu. Oduvek sam bio fasciniran ovom pojavom, ljudski mozak je cudo! 🙂

https://www.smithsonianmag.com/smart-news/this-woman-was-born-with-three-fingers-but-her-brain-knew-all-along-what-having-five-would-feel-like-21256731/

E jeste zanimljivo, citao vec 🙂 

Meni je nekada veoma zao sto necu doziveti "vrhunac" medicine, jer iako smo dosta napredovali poslednjih 100 godina, to je i dalje veoma daleko od razumevanja ljudskog tela i pravog lecenja bolesti, a ne usporavanja ili kontrolisanja. 

A mozak je definitivno jedan od najvecih enigmi 🙂 the big boss 🙂 

Mene generalno fascinira sposobnost adaptacije našeg organizma... tipa ono kad  se fibula maltene transformisala u tibiu u nedostatku ili usled malformacije iste, ne sećam se najbolje sad.... Isto sto mi je  bas fascinantno, a vezano je za mozak- veza između naših misli i endokrino- imunskog odgovora.... Što mislim da često može objasniti neka "čuda" koja se prepisuju koje čemu, ako osoba stvarno veruje da će se izlečiti. 

Marko liked
ReplyQuote
Marko
(@marko)
Eminent Member
14/06/2020 8:52 am  

Posted by: @admin-m

Meni je nekada veoma zao sto necu doziveti "vrhunac" medicine, jer iako smo dosta napredovali poslednjih 100 godina, to je i dalje veoma daleko od razumevanja ljudskog tela i pravog lecenja bolesti, a ne usporavanja ili kontrolisanja. 

Da, da...Najvise mi je zao sto ne znam da li cemo ikad uspeti da u potpunosti resimo tu enigmu zvanu mozak. Znam da je ranije bila prica da prosecna osoba koristi neki mizeran procenat svog mozga, ne znam da li je to naucno potvrdjeno, ali svakako sam ubedjen da smo daleeeeko od 100%. Potencijal je ogroman.

Mene generalno fascinira sposobnost adaptacije našeg organizma... tipa ono kad  se fibula maltene transformisala u tibiu u nedostatku ili usled malformacije iste, ne sećam se najbolje sad...

Ma neverovatna stvar, ovo je bas odlican primer toga.

Isto sto mi je  bas fascinantno, a vezano je za mozak- veza između naših misli i endokrino- imunskog odgovora.... Što mislim da često može objasniti neka "čuda" koja se prepisuju koje čemu, ako osoba stvarno veruje da će se izlečiti. 

Sto se tice ovog, hajde da kazemo psiholoskog dela, apsolutno sam ubedjen da je to mnogo bitniji deo u procesu izlecenja nego sto mislimo i da smo mi sami sposobni da na neki nacin delujemo nasim mislima na nas organizam. Skoro sam citao knjigu Moc podsvesti, koja bas o tome i govori, pa eto ti preporuke. 🙂

Admin-M liked
ReplyQuote
Admin-M
(@admin-m)
Admin Admin
14/06/2020 12:59 pm  

@Marko

E to za 100 posto po danasnjim saznanjima je mit. I to su skoro sigurni. To je neko pustio "bubu"..mozda ne i dr, nisam siguran ,ali posto sam isao u onaj centar za nauku neko vreme pricao neki profa sa medicinskog... Da ne sirim pricu, uskratko nije tacno. Ispricacu ti uzivo jednom vise, ili nadji na netu 🙂 

A to za knjigu, ma da, i ja citao Placebo ste vi, ista tematika kapiram... 🙂

Pa pazi, ja mislim da mi kao struka "dugujemo" skoro sve adaptaciji. Mi je razvijamo, pospesujemo... I cekamo da odradi svoje. 🙂 Sto mislim da je u vecini slucajeva najsigurniji i najbezbedniji nacin, a pritom mislim da sam iako zbog samog zvanja pristrasan, ali mislim da uspevam da gledam dalje od toga, kao iz plana drugog lica..mada, kad pogledas i istrazivanja, vecina ide upravo u tom smeru, najcesce barem, konzervatica, cekaj adaptaciju i pomazi... Barem danas. Barem za vecinu stvari. Sve ostale intervencije su cesto, ajde da se ogranicim na nasu oblast...  Mogli bi reci i neka vrsta placeba, i to cesto opasnog (i skupog) placeba 🙂

Marko liked
ReplyQuote
Share: