Notifications
Clear all

Rehabilitacija nakon povrede meniskusa

Mirjana
(@mirjana)
Trusted Member
Topic starter  

Kakva su vaša iskustva, npr, posle operacije meniskusa, za koliko prosečno vratite profesionalnog sportistu na teren? A za koliko rekreativca?
Literatura kaze jedno, kolege pričaju drugo, hajde da pokušamo ovde da nađemo gde se razilazimo sa literaturom a gde međusobno. 🙂 

Dakle? 

MarkoVFT
(@markovft)
Eminent Member

Par meseci... ako je artroskopija, lagano.... 

Ako je otvoren pristup, e onda vala... druga prica.. ali to je redje... 

Tako da... oko 3 meseca..

Ti... tvoja iskustva, razmisljanja...?

ReplyQuote
Mirjana
(@mirjana)
Trusted Member
Topic starter  

Zdravo Marko, 

Nazalost, nisam bila još u prilici da vodim celu rehabilitaciju, tako se nameštalo da upadnem samo u nekoj njenoj fazi, početnoj, sredinom ili tek na kraju, zato me i zbunjuju različiti periodi i iskustva kolega. U literaturi je okvirno vreme pomenuto od 3-6 meseci, pa sam se pitala da to uporedim sa još nekim kliničkim iskustvima koja su potpomognuta argumentima i teorijom, naravno, ne mislim baš samo čisto kliničkom iskustvo mada imaš pravo da često umem tome da dajem suvišni značaj, što se pomenuo u jednom od odgovora na teme. 🙂 Naime, kapiram da je na kraju najbitniji test i retest funkcije i sposobnosti povratka na teren i procenat kasnijih ponovnih povreda i da to negde uokviruje uspeh neke rehabilitacije i vodiš se time. 

ReplyQuote
MarkoVFT
(@markovft)
Eminent Member

6 mislim da je previse... 3 meseca je realnije vreme oporavka... a s obzirom na tvoju situaciju, ne bih toliko razmisljao o kraju, jer taj krajnji test treba da je samo rutinski test kojim potvrdjujes vec sve ono sto si funkcionalno vec znala... Tipa kao kad prime nekog u bolnicu.... i on se oporavi skroz, fino se oseca, nista mu ne fali,ali pre nego sto ga puste za svaki slucaj urade poslednji put nalaze... Tako da skoncentrisi se na to sto radis na dnevnom/nedeljnom nivou, a taj test na kraju je samo tresnja na torti, ili zvezda na jelci... 😀 

ReplyQuote
Mirjana
(@mirjana)
Trusted Member
Topic starter  

Pa princip test - retest se dešava kroz celu rehabilitaciju ukoliko pratiš pacijenta, al ne bi ništa falilo ni nekom određenom testu da se u to ubaci, kao kad oceniš učenika na kraju godine, znaš da zna ali moraš nekako da upišeš i proveriš to, zar ne? 🙂 Pa onda su tu različite metode ocenjivanja tj.  našem slučaju, testova, funkcije, sposobnosti, o tome mozemo kasnije da razrađujemo ovde

This post was modified 1 year ago by Mirjana

ReplyQuote
MarkoVFT
(@markovft)
Eminent Member

Naravno, nisam ja protivnik toga, naprotiv... Samo sam hteo da naglasim znacaj svakodnevnog pracenja napretka... I onda te rezultat nece iznenaditi. Naravno da treba uraditi na kraju..kao sto rekoh kao i na izlasku iz bolnice, odnosno pre...

Mirjana liked
ReplyQuote
Share: