Notifications
Clear all

"Ukocen (pokocen) sam nesto"  

RSS

Admin-M
(@admin-m)
Admin Admin
08/05/2020 3:02 am  

Cao svima,

vrti mi se dugo po glavi nesto da okacim ovde, pa sam taman diskutovao ovih dana na tu temu i rekoh daj sad da okacim... Recite mi, kakav je vas misaoni proces kad vam neko dodje i kaze ono iz naslova, najcesce se vezuje uz ledja (Uf ukocen sam, pokocen nesto...). O cemu mislite tada, u kom smeru vam idu misli, sta vam uopste znaci i kako definisite ukocenost, pokocenost (ali moze da hoda, nije klasicna ona ukocenost, pacijent se krece normalno), da li se nesto razlikuje ako npr neko oseca to ali u perifernom zglobu...

Sto bi stranci rekli: "...a bit stiff these days"... 

Klinicki sta vam to govori, kako vas vodi, kako definisete?

Bas bih voleo cuti sto vise misljenja na ovu temu, jer je ovo bas, bas cesto u praksi, a opet... tako neodredjeno. 🙂

MarkoVFT liked
Mirjana
(@mirjana)
Trusted Member
08/05/2020 4:05 pm  

Ćao Admine, kao i uvek, odlično pitanje. 

Ovo sam pitanje često sebi postavljala kao terapeut. 

I dugo me pomalo frustriralo a onda mi se zapravo učinilo da komplokujem jer ljudi često koriste jednu reč za mnogo stvari iz prostog razloga jer je ta reč (ukočenost, bol) široko primenljiva kod ljudi koji nisu FT i onda razne stvari svrstaju u taj "osećaj", to mozda moze biti:

Ono, u suštini, ja bih sve to prevela mozda u nešto poput otezane mogućnosti da iz jednog polozaja pređeš u drugi. Nekako bukvalno rečeno ali da se zadrzim na tome. Prvo mi pada napamet napetost mišića i loša pokretljivost zglobova kičmenog stuba, e sad... 
E sad, nešto te u tom sprečava, mislim to je kao pokočenost, pa to moze biti zglobno, mišićno, fascijalno, najčešće kombinovano, najčešće nastalo zbog:

- stresa, neaktivnosti, dugo odrzavanje nekog polozaja (makar i najpravilnijeg) ili kombinacija ovog... ili moze da bude i aktivnost ali nepravilno dozirana, sastavljena, npr, rad u teretani, ukoliko nekom ne prija sastav i  način doziranja traninga (čas radi, čas ne radi, pravi pauzu pa opet radi previše i sl.). 

E sad, to bih razlikovala od perifernog zgloba mozda po tome jer ako se ovo najviše tiče "opšteg" stanja, a kičma je vezana za "opšte" pokrete i kretanje, ona je "osovina" tela, nekako ću je i povezati sa mnogo više stvari nego mozda periferni zglob, lupam, ručni zglob, kontam da ću brze naći uzrok....i da mozda manje faktora utiče na taj jedan zglob. 

S druge strane, to ne znači da mislim da kičma treba potpuno drugačije da se gleda od perifernog zgloba i da sad periferni zglob treba da se tretira izolovano itd. i da se procenjuje ali mislim da je to druga i šira priča, pokušala sam da suzim baš na taj početak misaonog procesa što ti reče a opet da obuhvatim nešto. 

Jedva čekam da čujem ostatak mišljenja.

MarkoVFT and Admin-M liked
ReplyQuote
Share: