Notifications
Clear all

Buduce edukacije  

Page 1 / 2

Marko
(@marko)
Eminent Member
Topic starter  

Evo ovako, napravio sam ovu temu pa cu iz nje postaviti nekoliko pitanja. Ako admin misli da tema treba da se podeli ili prebaci u neki drugi deo foruma, samo neka to uradi. 

Elem, zanima me par stvari. Prvo pitanje bi bilo bas za admina, tj. za kolege koje organizuju edukacije. Imajuci u vidu da danas u svetu postoji mnooogo razlicitih kurseva, edukacija, seminara i slicno, cime se vodite u izboru onih koje cete dovesti u Srbiju? Mozda je pitanje pomalo "licno" i direktno, ali me bas zanima kako tece proces...

Drugo pitanje bi ujedno bila i sugestija. Da li je moguce da se uvede neka anketa na drustvenim mrezama ili ovde na forumu, gde bi se navelo nekoliko edukacija, pa da kolege glasanjem izaberu sta bi volele u buducnosti da pohadjaju? Takodje, voleo bih da cujem i koje kurseve i predavace biste i sami voleli da vidite u Srbiji. Evo, ja cu prvi reci da bih vec juce dao pare da prisustvujem seminaru o ramenu koji drzi Adam Meakins. 😀 Potpuni ekscentrik, ali zato sjajan strucnjak i pravi evidence-based therapist. Uz njega, voleo bih i da vidim vec pomenutog profesora Pitera O'Salivena i njegovo predavanje o BPS modelu. Ima ih jos, ali neka to bude za sad to...

I za kraj, jos malo licnih pitanja 🙂 Od svih edukacija koje ste do sad pohadjali, da li postoji neka koja je na vas ostavila najjaci utisak? Sta najvise koristite u radu? Ili recimo, kada bi vam dosao neki mladji kolega, tek svrseni terapeut, da li postoji neka tehnika, edukacija, koju biste mu, onako na prvu, preporucili? Znam da ce svaki dobar terapeut iz svake edukacije izvuci nesto dobro, ali koliko prosecno edukacija zavrsi terapeut za vreme radnog staza ovde u Srbiji npr? Ne mnogo, rekao bih...Situacija je u poslednje vreme znatno bolja sto se tice ponude, zahvaljujuci izmedju ostalog i kolegama sa foruma...Ali nema veze, slobodno kazite koje su vase "go to" opcije 🙂 Moze iz svih oblasti fizioterapije, ne mora samo msk...Admini, vi slobodno preskocite ovo pitanje, razumem da je vama to malo "nezgodno". 

Eto, sad pisite. Ovo se pre svega odnosi na koleginicu Mirjanu, da ne bude da sam dzabe trosio prste. 😂

Uh, tek sad vidim koliko je dugacak post...🤦

Admin-M
(@admin-m)
Admin Admin

Cao Marko ponovo 🙂

Napokon docekasmo pitanje! Mirjana, jesi li srecna sad? 🙂

E sad, nije nezgodno uopste toliko (stavise videces ako nekad dodjes kod nas na neku od edukacija da ja umem da postavim nekada mozda i previse nezgodnih pitanja predavacima, ali to sto sam ja organizator je nebitna stavka u tom trenutku... Jer je najbitnije da ljudi odu sa odgovorima na sva njihova pitanja i nedoumice na kraju kursa, ili barem da se proba da se dodje do nekog zajednickog odgovora)... 

Probacu sto je krace da ti odgovorim, jer sam vec krenuo u sebi da prepricavam nadugacko... Elem, ja sam licno dosta novca i truda utrosio po inostranim edukacijama, prednost sam uvek davao Australijancima i Englezima, jer su to uredjeni sistemi kako skolovanja tako i rada, FT samostalni, (u Australiji od polovine 70-ih)  kao i "alternativne" terapije kao sto su osteopatija tamo nisu uopste alternativne, vec zasnovane na racionalnom klinickom rezonovanju (ima izuzetaka naravno- npr. predvodnici klasicne osteopatije). Pored njih Holandjani su jako dobri, Novi Zelandjani.... Slicni sistemi... I iz takvih sistema i uzimamo i biramo predavace, dosta njih sam ja licno upoznao, ili preko nekog koga postujem dobijem preporuku. I odmah da se razumemo ako je neko popularan i poznat ne znaci da je i dobar, daleko od toga. 🙂 E sad, sto se tice oblasti iz kojih biramo, trudimo se da pravimo balans- ono sto kolegama treba, ono sto traze (npr. popularni su kursevi pasivnih tehnika), onda ono sto i sami zelimo naravno (tako smo i krenuli sa ovim 2016. jer smo zeleli Jandu i DNS, a niko nije organizovao), kao i ono sto mislimo da treba vise da se "probija", zbog potreba pacijenata (npr. zensko zdravlje, nije popularan, a velika je potreba u praksi). Peter O Sullivan je jos jedan odlican primer, ja sam ucio od njegovih bliskih saradnika sa Univerziteta, ali nazalost vec smo probali slicne edukacije da odrzimo... nema sanse. Isto vazi za Gregory Lehmana. Sto se tice Adama... khmmm... Ima dosta pozitvnih stvari kod njega , ali i negativnih, tako da bih ga zaobisao.. Umesto njega eto npr. organizujemo kurseve sa Jo Gibson, za koju prosto nemam dovoljno reci hvale.... A klinicko rezonovanje kod nje je neupitno, sto nam je i najbitnija stavka kod svih predavaca, jer to je ipak baza svega.

Naravno ako bilo ko ima nekih predloga za edukaciju moze da predlozi, ali ne moze da obecamo da cemo usvojiti, jer se trudimo da uklopimo sve u jednu smislenu celinu.

Sto se tice preporuka... To bas zavisi... Od osobe, predznanja, afiniteta itd..... To je kao na pitanje na koji sport da ides... U sustini skoro svaki ce ti koristitii, ali sad koji najvise, gde ces biti najbolji itd... Bitno je da se ne bude rob tehnika, vec da uvek osnova prakse budu primenjena znanja iz osnovnih medicinskih predmeta sa kineziologijom.

Marko liked
ReplyQuote
Marko
(@marko)
Eminent Member
Topic starter  

Kao prvo, hvala na detaljnom obrazlozenju 🙂 Manje-vise sam ocekivao takav odgovor i drago mi je sto selekciju vrsite upravo na taj nacin. Doci cu sigurno na jednu od edukacija, stavise bio sam siguran da cu bas na DNS doci, ali su se neke stvari isprecile 😒 Bice svakako jos prilika...

Sto se tice predavaca, naravno da ne mora da znaci da popularnost znaci i strucnost. A Adam je specifican lik, deluje malo naporan, onako tipicno britanski...Ali stvarno ga cenim, isto kao i Jo Gibson...Samo me jos zanima na sta si konkretno mislio kad si rekao da nema sanse za O'Salivena i Lehmana (kojeg sam zaboravio, ali je isto tako fantastican)? Tesko je dogovoriti se ili nema zainteresovanih? 

ReplyQuote
Admin-M
(@admin-m)
Admin Admin

@marko Cisto da ti napomenem, vazi za vecinu edukacija, par meseci ranije najbolje da se prijavis.. jer se cesto napuni 2-3 meseca pre, a mi ne zelimo da pravimo tolike grupe gde ce se izgubiti produktivnost.

Ma nema sanse skupiti ljude, ni u HR nisu uspeli skupiti za Lehmana... Ja probao sa NOI grupom i Explain Pain kursom i nije bilo ni blizu da se odrzi, sto me iznenadilo jer sam mislio da ce zainteresovati i puno doktora, ali nista... Tako da, za neke kurseve se i dalje mora ici vani...  🙂

E da, nema na cemu. Uvek! 😎 

ReplyQuote
Marko
(@marko)
Eminent Member
Topic starter  

Ma da, znam to za raniju prijavu, javio sam se ja vama na fb jos u novembru za DNS, ali su me druge neke stvari sprecile. Evo sad mi se pogodilo da sam uspeo da se organizujem za pnf na jesen. Za sledecu god mozda bas budu DNS ili Jo Gibson 🙂 

Bas mi zao sto nije prosao kurs Explain Pain, ja sam bas bio prijatno iznenadjen kad sam video najavu. Stavise, bas sam se pitao kako to da nema nikakvih utisaka sa kursa. Steta...Pretpostavljam da vecina ljudi gleda samo da uci pasivne tehnike, kao sto si vec napomenuo, a toga bas i nema na Lehmanovim i O' Salivenovim predavanjima...A nazalost, verujem da je i finansijska situacija veliki problem svima sa ovih prostora...Ja prvi ne mogu bas da skupim za sve sto bih zeleo, ali uspem da ustedim nesto novca za edukacije...

ReplyQuote
Marko
(@marko)
Eminent Member
Topic starter  

I da, zaboravih da dodam...Kad smo vec kod pasivnih tehnika, kakve su sanse za organizaciju kursa manuelne limfne drenaze? Ali ne one dvodnevne i slicne varijante, vec onaj sto traje 4 nedelje i validan je svuda u svetu. Vidim da je u Nemackoj uz MT jako trazeno znanje iz ove oblasti...

ReplyQuote
Admin-M
(@admin-m)
Admin Admin

@marko To bi mogli organizovati, poznajem i predavaca.. Pretpostavljam da mislis na limfnu po Voderu... Ali to tek 2022... Jer do tada imamo sve isplaniramo, a zelimo sve lagano po planu da odradimo, kako treba 🙂

U Nemackoj sa PNFom i drenazom ne mozes da pogresis. 😀

Marko liked
ReplyQuote
Marko
(@marko)
Eminent Member
Topic starter  

Da, da, po Voderu...Super bi bilo.

Posted by: @admin-m

U Nemackoj sa PNFom i drenazom ne mozes da pogresis. 

Ma zovu me sa svih strana, mora covek da bude spreman. 😂

Admin-M liked
ReplyQuote
Admin-M
(@admin-m)
Admin Admin

@marko 😎 😎 😎 

ReplyQuote
Mirjana
(@mirjana)
Trusted Member

Pozdrav, ljudi.  -)

Ovako, moja posećenost edukacijama i kursevima i generalno informisanost o tome i dalje je u rastu i razvoju, ovu temu sam pre svega htela da otvoriš, Marko, jer mi je dosta daleka, na neki način, nisam dovoljno uplovila u dodatno edukacijske vode, bar ne kako bih zelela.  

U suštini, one za mene imaju dva aspekta:

1. Finansijski: Naravno, stoji to da se za sve moze uštedeti ako je vredno itd... hmmm, da malo realističnije pogledamo, ne za "sve". Ako ne za "sve", onda za neki optimum. 
A šta je optimum?
Ono što tebi treba i što je kvalitetno. A šta je kvalitetno i šta tebi treba i šta ćeš iskoristiti, to treba da proceniš sam. 
E sad, tu dolazimo do sledećeg:

2. Stručni aspekt. 

a) Ako hoćeš da proceniš šta treba da svrstaš u taj optimum, moraš proći određenu praksu i imati konkretne primere na kojima zeliš nešto da primenjuješ. Ili da bar imaš jasnu ideju, ako još nemaš primere, na kakvim bi primerima mozda voleo nešto da primenjuješ (npr, Zensko zdravlje), kad sam ja u pitanju.

Da, razumem ja vas kada kazete da svaki kurs moze pametnom terapeutu doneti pametne stvari, ok, kul ali kada nemaš baš mogućnosti da odeš na sve te kurseve, moraš postavljati neke kriterijume 

E i onda tu, bar kod mene duze vreme, često ja nastajala konfuzija, nisam znala ništa od gore navedenog, sve je to bila jedna oblast nova, istrazivanja, autori ovi - oni, ma sve. 

Sada mi se to polako kristališe pa mi je ova tema baš dobro došla i naravno, vremenom ću njoj doprinositi. 

Što se tiče završenih kursevima, bila sam na DNS1 i DNS2, razlog je bio najviše taj što me je motorni razvoj fascinirao za vreme faksa pa sam htela da vidim i čujem detaljniji pristup svemu tome. 

Ja bih volela opet da odem na oba kursa da slušam! 😀 

Imam problem, makar sa ovim kursevima, da su stvari bile previše brze, primena ne dođe dovoljno brzo, nema dovoljno zainteresovanih za neko ponavljanje, i imam utisak neke nekompletnosti. 

Ipak, s druge strane, sam princip DNS-a je meni sjajan, pogotovo zato što to nije samo usko rečeno, DNS princip već univerzalni princip kineziologije - statike, dinamike, razvojne kineziologije, samo što to obrađeno detaljnije i konkretnije nego što smo to radili u školi (ili smo radili ali nije bačen takav fokus na to)i naravno, široko je primenljivo i uopšte se nisam pokajala jer ma koliko nekompletno bilo, pomogao mi je da otvorim još "jedno oko" što se tiče prakse koje makar u sitnicama, bude vrlo korisno. 

Što se tiče narednih kurseva, evo, prijavila sam se za Jo Gibson, ACL i za Zensko zdravlje. ACL i rame - jer me trenutno zanima baš, imam neke primere u praksi pa me s toga to i inspiriše na edukaciju dodatnu, a što se tiče Zenskog zdravlja, već sa objasnila. 🙂 

Nadam se i zelim da još pišem ovde, vama baš hvala na svemu što ste napisali, upijam sve. 

This post was modified 9 months ago 3 times by Mirjana

Marko liked
ReplyQuote
Mirjana
(@mirjana)
Trusted Member

A da, meni je krivo što sam propustila Jandu. 
Volela bih da opet bude organizovan taj kurs. 
Eto. 

ReplyQuote
Marko
(@marko)
Eminent Member
Topic starter  

@Mirjana I ja sam u istom sosu kao i ti 😃 Imam nepunih 28 godina i iako sam jos mlad moram da napravim neku listu prioriteta. Kad su edukacije u pitanju, kod mene je recimo problem to sto ja uglavnom radim sa starijom populacijom. Mahom su to neuroloski i pomalo ortopedski i reumatski pacijenati, a ja opet vise naginjem i pratim msk rehabilitaciju. I upravo biram edukacije na osnovu njihove siroke primenjivosti jer i dalje ne znam u kom polju fizioterapije cu se na kraju obresti 🙂

Posted by: @mirjana

Eto. 

Sto se tice Jande, secam se da je njegova knjiga Assessment and treatment of muscle imbalance: The Janda approach prva strucna knjiga na engleskom koju sam celu procitao 🙂 Upper and lower crossed syndromes, kakvo je to odusevljenje bilo 🙂 Ali cini mi se da sam bas kod Lehmana video da nema naucnih dokaza koji bi potvrdili njegov pristup. Mozda admin zna nesto vise o tome...

ReplyQuote
Mirjana
(@mirjana)
Trusted Member

Onda mi PNF deluje za tebe kao fin početak. 🙂 Ali nisam bila na kursu, mogli bi ovde da se nadovezu ljudi koji jesu... Mahom čujem dobre utiske sa kursa a i sam princip PNF-a je baš široko primenljiv, koliko smo ga u školi spominjali.

This post was modified 9 months ago by Mirjana

Marko liked
ReplyQuote
Admin-M
(@admin-m)
Admin Admin

Posted by: @marko

@Mirjana I ja sam u istom sosu kao i ti 😃 Imam nepunih 28 godina i iako sam jos mlad moram da napravim neku listu prioriteta. Kad su edukacije u pitanju, kod mene je recimo problem to sto ja uglavnom radim sa starijom populacijom. Mahom su to neuroloski i pomalo ortopedski i reumatski pacijenati, a ja opet vise naginjem i pratim msk rehabilitaciju. I upravo biram edukacije na osnovu njihove siroke primenjivosti jer i dalje ne znam u kom polju fizioterapije cu se na kraju obresti 🙂

Posted by: @mirjana

Eto. 

Sto se tice Jande, secam se da je njegova knjiga Assessment and treatment of muscle imbalance: The Janda approach prva strucna knjiga na engleskom koju sam celu procitao 🙂 Upper and lower crossed syndromes, kakvo je to odusevljenje bilo 🙂 Ali cini mi se da sam bas kod Lehmana video da nema naucnih dokaza koji bi potvrdili njegov pristup. Mozda admin zna nesto vise o tome...

Tacno (za Jandu).. Ali isto tako ne znaci da ne moze biti korisno... Opet, kao i sve, uzimas od svega sto ti treba. Meni je pogotovo koristio kao odlican uvod za DNS. 

PNF kurs je odlican odnos cene i kvaliteta, ali opet kao sto sam vec rekao ranije... Ne bih mogao pricati o univerzalnom receptu edukacija za sve. Npr... kolege koje znam bolje, mogu im preporuciti sta bi im "leglo"...  A i desavalo se meni da mislim da ce mi nesto biti super, pa sam nasao gomilu zamerki (sto je opet dosta subjektivno, jer dosta kolega koristi taj isti pristup i imaju odlicne rezultate)... Tacnije pristup iza koga je ime jednog engleskog doktora, koji je obozavao trakciju 🙂 Ali ne znaci da mi nije koristilo i pored toga sto veliki deo istog nisam implementirao u praksu... Ali ima i ono sto jesam. Mada i ono sto nisam mi koristilo i koristi, jer me je nateralo na razmisljanje... 😊 

Marko liked
ReplyQuote
MarkoVFT
(@markovft)
Eminent Member

Cao svima,

rekoh i ja da se oglasim posle nekog vremena... Nemam nekih zamerki niti posebnih zelja. Ako situacija nastavi da se povoljno razvija verovatno se vidimo na ACL-u najpre, a onda i elektro sa Timom. Svaka cast za predavace, stvarno su "elita".. pogotovu moram istaci upravo Tima, kao i Jo Gibson! Nemojte se iskvariti molim vas.  😊 😊 👍 👍 👍 

Pozdrav svima pa se kuckamo opet ovih dana, nadam se da cu napokon opet naci vremena za forum. Vidim razradjuje se. Ekstraaa. 

Mirjana and Admin-M liked
ReplyQuote
Page 1 / 2
Share: