Notifications
Clear all

Webinari i online edukacije

Page 3 / 5

Admin-M
(@admin-m)
Admin Admin

Posted by: @marko

Posto sam i ja uspeo da uhvatim deo webinara, dodao bih samo da mi je ostalo u secanju da kod davanja injekcija steroida u zglob kuka postoji mala sansa (oko 1% cini mi se) da dodje do pojave AVN te bi to trebalo predociti pacijentima pre obavljanja procedure. Takodje, ostavljam link u kojem sam skupio screenshotove sa prezentacije pa mozete pogledati. 🙂

https://www.dropbox.com/sh/8hpes37xudn3tyi/AAASI6CLqRCei2H5uNohLLRka?dl=0

@Admin-M Hvala za ovo. Bice takodje jos par webinara od function2fitness u narednim danima. Jedan je vec mozda i popunjen, ali dobices link svakako. 😁

Ekstra si ovo odradio! Hvala! E da, upravo sam editovao moj prethodni post, nisam ni video bio jos tvoj 😀 

Dobra strana ove Korone je sto ima dosta webinara 🙂

Inace da,1 posto je i ja se secam toga... Ma te kortiko injekcije samo kad mora 🙂

Marko liked
ReplyQuote
Marko
(@marko)
Eminent Member

Blagodarim 🙂 Ukljucio sam bio i snimanje ekrana, ali tu nema zvuka pa mu dodje na isto. Ovako samo gledam i cepam screenshotove 😂

Sad videh da si editovao, nema veze, nije na odmet ponoviti 🙂

Admin-M liked
ReplyQuote
Mirjana
(@mirjana)
Trusted Member
Topic starter  

E hvala vam puno na ovim izvestajima sa webinara-a, nemam reci, mene bas zanimala tema ali sam radila tad. 🙂 
E ja sam se prijavila na sva tri webinar-a od Function2Fitness, ako nekom treba link, neka mi pise naravno 🙂 

Mislim na na ova tri objavljena poslednja na njihovoj stranici:

https://www.facebook.com/Function2fitness-101625721562872/

Za sad ima jos mesta na svim, ako si na to mislio, Marko. 

Jos jednom hvala:) 

Marko liked
ReplyQuote
Marko
(@marko)
Eminent Member

Nema na cemu i drugi put 😊 Da, na ta tri sam mislio, tacnije video sam na fb da je ovaj za Ahila pri kraju...Juce je bilo popunjeno 960 od 1000 mesta pa sam zato napisao da pozurite 🙂

ReplyQuote
Admin-M
(@admin-m)
Admin Admin

Nema na cemu i drugi put 😊 Da, na ta tri sam mislio, tacnije video sam na fb da je ovaj za Ahila pri kraju...Juce je bilo popunjeno 960 od 1000 mesta pa sam zato napisao da pozurite 🙂

Inace, sad gledam slajdove... jesam li ja ovo obrnuo? 

"- kompaktni deo kosti sporije zarasta od sundjerastog!" 

ps prijavio sam se za Ahila 🙂

ReplyQuote
Marko
(@marko)
Eminent Member

Mislim da nisi obrnuo 🙂

Admin-M liked
ReplyQuote
Admin-M
(@admin-m)
Admin Admin

Mislim da nisi obrnuo 🙂

Nisam ipak. Nesto sam se istripovao juce. 🤣 🤣 

Marko liked
ReplyQuote
Admin-M
(@admin-m)
Admin Admin

Naleteh i na:

www.knee-day.com

ReplyQuote
Admin-M
(@admin-m)
Admin Admin

https://www.youtube.com/watch?v=IzueFu1cq5U&feature=youtu.be&fbclid=IwAR0IcreZCwOlUq5uBnQuN03HxEkx3JZfhJWqdr3KTU9Lyttz88onnQy-ppU

Iako sam okacio i na FB stranici, moram i ovde... predavanje je jednostavno fenomenalno.

Marko liked
ReplyQuote
Admin-M
(@admin-m)
Admin Admin

@Marko Jesi li gledao teniski lakat & Shockwave veceras? 

ReplyQuote
Marko
(@marko)
Eminent Member

Nis' me ne pitaj, nisam gledao ni prvi ni drugi 😂 Veceras doduse opravdano nissm stigao, ali prvi sam skroz zaboravio...Ti?

ReplyQuote
Admin-M
(@admin-m)
Admin Admin

@marko E pa pazi Mirjanu sam zamolio da nam u crtama posalje webinar o Ahilu, ali ona nikako da posalje, valjda ce sutra. 

Ja sam veceras slusao, ali posto me nije toliko interesovala tema, nisam se puno ni trudio da zapisujem, tako da cu sutra poslati ono sto mi bilo najzanimljivije... Ali ne preobimno. Jbg, crvene zastavice za kuk i NDS me mnogo vise zanimalo od teniskog... 🙂 Ovo sam slusao i u isto vreme citao nesto drugo paralelno xD pa ono..kad cujem nesto zanimljivo prebacim paznju 😀 u svakom slucaju, pisem sutra.. a nadam se i @Mirjana 😀 

E da, i Mirjana i ti screenshot pravite, ja to nazalost ne mogu, jer imam 2 uparena monitora+TV, i onda kad bih to odradio uradi mi screenshot svega istovremeno... 🤣 🤣 🤣 

27.5 ti prilika za trecu srecu 😀

Marko liked
ReplyQuote
Admin-M
(@admin-m)
Admin Admin

Ovako teniski lakat webinar, neke od tacaka koje bih izdvojio...

Thomas Mitchell je prvi pricao

- lakat: Primarno: radiohumeralni, ulnohumeralni zglob+ radioulnarni

-znamo da je ekstenzija sa pronacijom u laktu najproblematicnija, verovatno zbog dodatne kompresije na tetivu.. Tako da to moze da nam sluzi i u terapijske svrhe, da u pocetku npr. izlazimo iz te pozicije, pa progresivno u tu...

- Gledati kao celinu: zglobnu kapsulu, radialni kolateralni, ulnarni kolateralni i anularni ligament; i one su u bliskom kontaktu sa kozom, a zauzimaju malo mesto u homunkulusu, pa to opet imati na umu u terapiji.. da se moze/mora vise taktilno stimulisati, a mozda i jedan od razloga kasnije zasto Shockwave bolje deluje na nizem intenzitetu...

- referisani bol, naravno, proveriti ..

- snaga stiska, rotatorne, ekstenzora prstiju ... sve to u korelaciji sa teniskim laktom...ceo kineticki lanac.. kompenzacije

- UZ i MRI imaju visoku senzitivnost, ali nisku specificnost; tako da dobro da se nesto iskljuci, ali ne i ukljuci; UZ- kod 50 % asimptomatskih se vide promene, a 35 % kod MRI

-npr. ako sumnja na rupturu zajednicke tetive ekstenzora, onda ce sigurno uraditi dalju DG

- neuropatska: LANSS >12, VAS>5 (hiperalgezija na hladno)- kocka leda, 5 sekundi test

-education, load managment, shared decision making, holistic factors, EXERCISE

-E sad, svidelo mi se jako kad je rekao: Nekima ce vezbe morati biti bolne da bi im pomogle, a nekima bezbolne.

- Posle je pricao o konkretnim stvarima koje radi u KTH.. klasika... sve.. kroz stadijume.. od kratkih poluga, do duzih, od statike do pliometrije itd..

- MENI NAJBOLJI i NAJBITNIJI DEO:

Prikazao je grafikon sa uporedjivanjem neradjenjem nista, placebo injekcije, kortizona (kortikosteroida), vezbe+MWM (Bisse et al BMJ (n 198), Coombes et al JAMA (n 165))

Rezultat: u prvih 6 nedelja UBEDLJIVO NAJBOLJI rezultati- sa kortizonom 

A na 3, 6, 12 meseci- gle cuda, UBEDLJIVO NAJGORI upravo KORTIZON, dok u istom periodu NAJBOLJE VEZBE+ MWM!!!

Onda su cak kortizonu dodali vezbe+MWM, opet isto... malo bolje (u odnosu na kortizon), ali opet gore od NERADJENJA NISTA!!

I posto sad ima ogromna datoteka dokaza protiv kortikosteroida, napravili su neku studiju oko ucestalosti koriscenja istog cini mi se u Australiji unazad 15 godina.. i opet, gle cuda, NISTA SE NIJE PROMENILO!!

SHORT TERM GAIN, LONG TERM PAIN -  imati to na umu za kortizon i druge kortiko...

Sto ne znamo je mnogo vise od onoga sto znamo- Albert Ajnstajn (to je stavio za kraj 🙂 )

Drugi predavac je bio Ove Inderaard, bio je uzasno nervozan i pricao o Shockwave-u; ovo tek nisam slusao, tako da cu samo par teza 🙂

-od svih problema sa laktovima u opstoj praksi, 2/3 su teniski

- 30 posto ljudi i posle godinu dana ima bol

- i on je poceo pricu o Shocku sa podelom radial- lower energy (oko 3 cm penetracija) vs focused- high energy

- izbegavati velika opterecenja posle Shocka; kao i 4-6 nedelja posle kortiko; kao i kod upotrebe neki antibiotike, iz grupe fluroquinonol (oprez)

- kao sto sam gore napisao, nize doze kod teniskog bile bolje..2-4 bara , 0,1 - 0,25 mJ/mm kvadratna optimalna doza obicno.. 

- neefikasan kao izolovana terapija; ali kao dodatak kul... ali potrebno vreme... da bi se strukturalna promena desila, kao sa svime 3 meseca...

- Shock smanjuje tonus, tako da moze da smanji kompresiju na tetivu; kao sto kod neuroloskih smanjuje spasticitet; smanjuje snagu privremeno; 

- ako neko ima rupturu, nece pomoci... dok kalcifikat hoce, ali naravno treba znati dozu, jer nece na svakoj dozi itd...

- kod kostiju i dubljih struktura bolji focused, a oba dobra za povrsne...

-e sad pricao je za razlike u efektu kod njegove primene lakat vs Ahil (adaptacija na bol, razlike)... gornji vs donji ekstremiteti, ali nisam povatao... :/

Eto... to je nesto od jucerasnjeg webinara 🙂 Meni ona prica o kortiko i ignorisanju nekoriscenja istog iako sam je cuo po X put i dalje fascinatna.... Posle kazu tradicija cini coveku XDDD

Marko liked
ReplyQuote
Admin-M
(@admin-m)
Admin Admin

E ali kako je to ironicno... Npr. dodje ti pacijent i naravno smori se posle 3 nedelje oporavka, jer je bolje, ali bi hteo da to ide brze... I onda ode kod nekog dr koji isceljuje preko noci nekim injekcijicama (da se razumemo, ne blatim doktore kao takve, vec onaj deo koji bukvalno za sve ima "bocu".. uostalom nervira me u svim profesijama ako se neko ne prilagodjava situaciji). Ovaj ga bocne, ne zanimajuci ga nikakav dokaz protiv tog bockanja na duze staze... I taj isti pacijent dodje kod nas, mi ga kao vratimo gde treba... taman kad je otisao, vraca se posle 2 nedelje, kaze meni opet gore, pa nista mi nisi pomogao, a toliko sam puta dolazio kod tebe. I onda sta ce, ode opet na injekciju jer mu to najvise pomoglo... vrati se kod nas i kaze,ajde covece sredi me sad, vidi kako me onaj sredi za 5 min, a ti ne mozes za 2 meseca... I onda opet mi radimo bla bla... i sve iznova i iznova... dok mu verovatno ne pukne tetiva i mi izvucemo deblji kraj, pacijent udje u zacarani krug, a cudotvorac zivi u uverenju da je Bog-otac. U sustini, ako pacijent primi injekciju, mi sta god radili, imacemo suboptimalne rezultate najblaze receno. Bolje bi prosao da je, sto je govorio nas profa fizikale, lizao to bolno mesto ko kuce i posle 6 meseci se oporavio spontano.... Ako ne znas, ne budali, oporavice se sam bolje, nego ti ako ga opravis, popravke mu nema! 🤣 

Ironija zivota. 🙂

ReplyQuote
Mirjana
(@mirjana)
Trusted Member
Topic starter  

https://www.dropbox.com/sh/oh6kjjdx4yq2k60/AADxkEaY-NqbGXqV7-tUWJ5wa?dl=0

Ljudi, prekasno ovo kacim, pola nisam cula, pola vec zaboravljam, nekako mislim da cete imati vise koristi od slajdova, nemam mnogo sta pametno da im dodam. 
Zna li neko kako da snimimo zvuk? 

Marko liked
ReplyQuote
Page 3 / 5
Share: