Notifications
Clear all

Webinari i online edukacije

Page 4 / 5

Marko
(@marko)
Eminent Member

Hvala Mirjana 🙂 Mislim da je jedini nacin da se dobije zvuk snimanje nekim drugim uredjajem, kamerom ili telefonom...

ReplyQuote
Admin-M
(@admin-m)
Admin Admin

Posted by: @marko

Hvala Mirjana 🙂 Mislim da je jedini nacin da se dobije zvuk snimanje nekim drugim uredjajem, kamerom ili telefonom...

Postoje programi... da ih ne objavljujem sad ovako javno 🙂 Ja prosto volim vise da zapisujem, jer mi tako aktivniji mozak nego ako pustim da se snima... sta znam :/

Inace sam veliki fan podcasta, hodas, obavljas stvari, vozikas se, sta god i ucis 🙂

ReplyQuote
Admin-M
(@admin-m)
Admin Admin

ReplyQuote
Admin-M
(@admin-m)
Admin Admin

Danas sam "uhvatio" jedan ortopedski webinar, delim teze:

Govorili:ortopedi Anil Ranawat, Chuck Cakic; tema Displazija kuka

- Izbor pristupa zavisi i od dela sveta (koliko je nesto negde prihvaceno)

- FAI vs nestabilan (displastican) kuk; iako mogu oba da budu prisutna, ne znaci da oba treba da se tretiraju, a nekad je jedan dominantan, pa jedan vise, drugi manje itd..

- Nova tehnologija: EOS functional 3 D snimak sa manje zracenja

- PAO (periacetabularna ostetomija) vs artroskopija; i bitno prepoznati da li uopste pokusavati sa tim, vec odmah totalna rekonstrukcija (jedan od njih rekao da mu 1/4 vrati na reviziju- sto radi PAO)

- kao i svuda, ne treba ni previse PAO ni artroskopija (sa tim cesto valjda i rekonstrukcija lig.teresa, nisam siguran oko tehnikalija), vec bolja selekcija pacijenata

- FAI vs FAI sa malom nestabilnoscu vs nestabilnost (displazija; nikad T- capsulotomy; obavezno capsular plication)

- za razliku od FAI, kod displazije se ide blaze sa vracanjem oslonca,bez "zeca" i uopsteno sa pokretom i mobilizacijom... jer su oziljci u ovom slucaju cak i korisni

- "Fix everything you cut"!!- good ortho rule- capsular repair necessary with dysplasia

- Ako na snimku izmedju ostalog FAI, ne znaci da je FAI bitan, bitna dobra DG! Ne tretiraj sve sto vidis!

- operacija nije sigurnost u buducnost, vec trenutna metoda da obezboli, a to koliko ce trajati niko ne zna... Npr. cesto dolazi do kvazi malignih slucajeva, gde iz ko zna kog razloga
dodje do veoma brzog propadanja zgloba, niko ne zna zasto... Dao je primer artroskopije kod osobe u tridesetim, hrskavica bila dobra, 11 meseci kasnije, haos, morao vestacki kuk... Uporedio
ovaj drugi ortoped sa Titanikom tu vrstu slucajeva, verovatno niko nije mogao da ga zaustavi, samo su ga na pocetku videli... (da li?!)

- Ista intervencija nece imati istog efekta kod aktivne osobe i gojazne neaktivne osobe.

- Kod zena, bilo rame ili kuk bolni, PO PRAVILU NESTABILNOST, ako se ne dokaze suprotno!

- Harris Hip Score, VAS

- Nikako release psoasa! Nisu pobornici. Ako moraju onda partial release, ali ne potpun. Psoas bitan prednji stabilizator.

Mirjana liked
ReplyQuote
Mirjana
(@mirjana)
Trusted Member
Topic starter  

Nisam shvatila ovo po pravilu nestabilnost kuka ili ramena kod zena, u kom kontekstu?Bolni kuk ili bolno rame kod zena, po pravilu nestabilnost? Ne razumem.

Hvala na sazetku. 🙂 

This post was modified 2 years ago by Mirjana

ReplyQuote
Admin-M
(@admin-m)
Admin Admin

Posted by: @mirjana

Nisam shvatila ovo po pravilu nestabilnost kuka ili ramena kod zena, u kom kontekstu?Bolni kuk ili bolno rame kod zena, po pravilu nestabilnost? Ne razumem.

Hvala na sazetku. 🙂 

• Pa kako sam napisao.. nadovezao se na nekog kolegu koji radi vojni hirurg i koji to govori za rame, a ovaj se nadovezao za kuk..  Boli te rame/kuk, zena si, odmah ce sumnjati na nestabilnost. Nisu previse sirili pricu i tom smeru.. vise su delili iskustva sa pristupima, jer jedan radi pretezno PAO, drugi artroskopiju...

Mirjana liked
ReplyQuote
Mirjana
(@mirjana)
Trusted Member
Topic starter  

Zanimljivo. 🙂

ReplyQuote
Admin-M
(@admin-m)
Admin Admin

@Marko I, jel bila treca sreca? :)))

Ja opet uhvatio beleske, ali malo isprekidano, jer sam pravio za veceru istovremeno 🤣 🤣 🤣  Okacicu, ne skodi, a ako ne skodi, moze da koristi 😎 😆 

Claire Minshull
Zasto se ne fokusirati na snagu na kraju rehabilitacije?

- 1. neuromuskularne performanse 2. principi treninga i rehab 3. sistematski pristup: na sta se fokusirati i KADA (periodizacija)

- jacina vs snaga

- jacina- 'the MAX force that can be exerted by a muscle or group of muscles during a single contraction'; snaga je jacina sa namerom da se brzo izvede

- shotgun vs sniper (ne trosi energiju, vreme... vec budi specifican)

- The principles of Training: specificity- WHAT, overload- HOW and progression-continuity gains/// reassess everything !!!

- This is not a muscle strenghtening exercise (10-12 reps, 3 x , 2-3 times per week/every day- GENERAL rule) WHY? Look at the principles..

- importance of loading VOLUME- hypertrophy

- jacina je baza, nadogradnja je aktivacija, snaga, propriocepcija; vezbanje, aktivnosti svakodnevnog zivota; sportske aktivnosti

- Fuel tank- empty/ full- capacity for adaptibility

- Najcesce prikazivana piramida treninga otpora- baza izdrzljivost, vrh snaga?!

- Revised approach- strenght, needs and goals, individualise based one, ... znaci moze jacina opet na kraju, moze 2 stadijuma, kako god nalazu zahtevi..

- periodizacija ne samo u treningu, vec i rehab

- na pocetku jacina i propriocepcija, a kasnije razvijanje sile brzo i proprio (perturbacije) u performansama

- Jacina je BITNA. Na pocetku vec raditi na njoj, a ocuvati je (ili unaprediti) do kraja rehab!!

- Principima treninga cete izbegnuti shotgun approach!

- order of importance and periodisation will depends on needs and goals

- na kraju rehab.- akcenat na return to activities, jer je jacina vec u bazicnoj fazi igradjena

Sto se tice ovog shotgun vs sniper, ovo snajper sam ja dodao, ali na to je mislila u sustini... A  to sam cuo jos pre koju godinu takvo poredjenje(od Mikete) i bas mi se svidelo i cesto mislim o tome u toku rehabilitacije, ne mozda svesno, ali je tu u mislima. Npr. za "domaci" uvek se trudim da pokrijem izmedju ostalog i one principe treninga koji se isto integrisu u rehab... sto je i ona naglasila da je veoma bitno imati na umu (bas je rekla, ako zapamtite jednu stvar danas, molim vas neka bude to; inace tako kad predavaci nesto naglase, bas bude efikasno, barem meni..uvek upamtim xD)... Odoh gledati seriju, pisite utiske ili sta god...  pisem posle (ako bude trebalo) 😀 

Marko liked
ReplyQuote
Admin-M
(@admin-m)
Admin Admin

Sad nadjoh na Twitteru okacene ove 3 najbitnije.... 3 fotke sa webinara. 🙂

ReplyQuote
Marko
(@marko)
Eminent Member

I ja upravo zavrsio sa serijom pa da odgovorim 🙂 Bila je treca sreca, iako sam propustio mali deo na pocetku. Gledao sam preko kompa tako da, nazalost, nemam slike, ali rekli su da ce svi ovi webinari biti objavljeni svima koji su subscribe-ovani...

Beleske nisam hvatao jer sam, za razliku od tebe, koji si pravio veceru, ja u tom momentu vecerao 😂 

Rekao si manje vise sve cega se i ja secam...Tri principa treninga, modifikacija piramide sa naglaskom na to da misice treba jacati od pocetka kako bi stvorili bazu za dalje i da fokus treba biti na pacijentovim potrebama i ciljevima, itd...

Mozda bih dodao, kad pricamo o loadingu sto si vec pomenuo gore, da ta ustaljena "pravila" 3x10 ponavljanja ne sluze bas jacanju. U principu mogu biti od koristi u akutnoj fazi, ali bi stalno trebali ici progresivno i opterecivati misice vise. 3-5 RM daje najbolje rezultate na polju snage i jacine, dok 12 i vise RM najbolje deluje na misicnu izdrzljivost. Inace, smatra da je jedan od razloga za to sto izbegava 3x10 princip taj sto previse postaje automatski. I tu se potpuno slazem. Napravicu malu digresiju da objasnim na sta tacno mislim. Primetio sam da npr. moj brat bukvalno svaki put dozivi failure nakon desetog zgiba. Kao da mu u glavi neki glas kaze "E, to bi bilo to, uradio sam deset puta, ne mogu vise". Nznm kako bih to bolje objasnio, ali siguran sam da problem nije fizicke prirode, vec da ide iz glave. I sve upravo zbog takvog nacina treninga. Jednostavno, moze doci do nekog poboljsanja, ali bez povecanja opterecenja sve ce rezultirati stagnacijom.

Znaci sustina bi bila da postujemo principe treninga i stalno pratimo i retestiramo stanje pacijenta, jer samo tako mozemo ici progresivno i postici ono sto zelimo.

Admin-M liked
ReplyQuote
Admin-M
(@admin-m)
Admin Admin

Posted by: @marko

I ja upravo zavrsio sa serijom pa da odgovorim 🙂 Bila je treca sreca, iako sam propustio mali deo na pocetku. Gledao sam preko kompa tako da, nazalost, nemam slike, ali rekli su da ce svi ovi webinari biti objavljeni svima koji su subscribe-ovani...

Beleske nisam hvatao jer sam, za razliku od tebe, koji si pravio veceru, ja u tom momentu vecerao 😂 

Rekao si manje vise sve cega se i ja secam...Tri principa treninga, modifikacija piramide sa naglaskom na to da misice treba jacati od pocetka kako bi stvorili bazu za dalje i da fokus treba biti na pacijentovim potrebama i ciljevima, itd...

Mozda bih dodao, kad pricamo o loadingu sto si vec pomenuo gore, da ta ustaljena "pravila" 3x10 ponavljanja ne sluze bas jacanju. U principu mogu biti od koristi u akutnoj fazi, ali bi stalno trebali ici progresivno i opterecivati misice vise. 3-5 RM daje najbolje rezultate na polju snage i jacine, dok 12 i vise RM najbolje deluje na misicnu izdrzljivost. Inace, smatra da je jedan od razloga za to sto izbegava 3x10 princip taj sto previse postaje automatski. I tu se potpuno slazem. Napravicu malu digresiju da objasnim na sta tacno mislim. Primetio sam da npr. moj brat bukvalno svaki put dozivi failure nakon desetog zgiba. Kao da mu u glavi neki glas kaze "E, to bi bilo to, uradio sam deset puta, ne mogu vise". Nznm kako bih to bolje objasnio, ali siguran sam da problem nije fizicke prirode, vec da ide iz glave. I sve upravo zbog takvog nacina treninga. Jednostavno, moze doci do nekog poboljsanja, ali bez povecanja opterecenja sve ce rezultirati stagnacijom.

Znaci sustina bi bila da postujemo principe treninga i stalno pratimo i retestiramo stanje pacijenta, jer samo tako mozemo ici progresivno i postici ono sto zelimo.

Da,da, upravo je to oko ponavljanja i korelaciju na jednoj od fotki koje sam uploadovao. Super sto si ispricao ovako detaljnije, taman i drugi (Mirjana xD) da mogu da razumeju lakse na sta smo mislili..

U sustini, veoma lagan webinar, razumljiv, ponavljanje gradiva, uvek korisno. Svidelo mi se sto je bila sazeta 🙂

inace, koju seriju gledas? 🤣 

Marko liked
ReplyQuote
Marko
(@marko)
Eminent Member

Videh da si uploadovao sliku, ali vec sam bio poslao komentar 🙂 Inace slazem se, bas fin webinar, lako se pratio...

Sto se tice serija, ufff...Treba nam posebna tema za to 😂 Gledam ih neprestano. Zavrsio sam sa Narkosom, pa poceo Mindhunter...Koji je tvoj repertoar? 🙂

Admin-M liked
ReplyQuote
Admin-M
(@admin-m)
Admin Admin

Sto krace moguce... cisto par crta, jer mislim da moze biti korisno nekome..

Pneumonia case (ClinicalPhysio)

PT approach (in short):

Tests:
Auscultation/ Coughing function?
ABG blood test

Therapy:
ACBT- Active Cycle of Breathing Technique
humified oxygen/ nebuliser
incentive spirometer
passive drainage- question- nahhh- better actively, if possible (ACBT)

ReplyQuote
Admin-M
(@admin-m)
Admin Admin

function2fitnes imaju 2 nova webinara.. pogledajte 🙂

+ https://getbacktosport.com/wp-content/uploads/2019/07/GBTS_The-need-to-know-of-SC.pdf

Mirjana liked
ReplyQuote
Admin-M
(@admin-m)
Admin Admin

@Mirjana @Marko  Nema vas?! Je l' ste ispratili neke nove webinare, saznali neke nove stvari koje su korisne za praksu?  😎 😊 

ReplyQuote
Page 4 / 5
Share: