Notifications
Clear all

Prva pomoc  

RSS

Mirjana
(@mirjana)
Trusted Member
02/05/2020 8:42 pm  

Koliko mislite da je urgentna medicina zastupljena u nasem skolstvu, najvise mislim sa prakticne strane? Da li biste voleli neki poseban kurs iz Prve pomoci gde biste naucili nove metode i tehnike kako da pomognete nekom najefikasnije dok ne dodje hitna pomoc a vi ste npr sami sa osobom/pacijentom? 
Ok, elementarna logika, sad ce neko reci, ok, stoji ali verujem da ona treba da bude kontrolisana i od strane dobrog znanja iz ove oblasti. 

Misljenja, iskustva? 😀

MarkoVFT liked
Admin-M
(@admin-m)
Admin Admin
02/05/2020 8:48 pm  
Posted by: @mirjana

Koliko mislite da je urgentna medicina zastupljena u nasem skolstvu, najvise mislim sa prakticne strane? Da li biste voleli neki poseban kurs iz Prve pomoci gde biste naucili nove metode i tehnike kako da pomognete nekom najefikasnije dok ne dodje hitna pomoc a vi ste npr sami sa osobom/pacijentom? 
Ok, elementarna logika, sad ce neko reci, ok, stoji ali verujem da ona treba da bude kontrolisana i od strane dobrog znanja iz ove oblasti. 

Misljenja, iskustva? 😀

Odlicna tema. Ja sam licno bio jako zainteresovan neke 2014/15 za to i bio je neki napredni kurs koji je bio organizovan od strane neke nase organizacije... Kao fazon prosirena prva pomoc gde se uci vise od onog sto smo mi na brzaka manje vise presli u skoli. Ali nazalost nisu primali fizio,samo doktore....

E sad, znam doktore koji se prvi sklone kad se nesto desi jer em ne znaju sta da rade, em ne zele da budu odgovorni za ishod (ne samo zbog savesti, vec i pravno gledano).... Tako da, ne znam, nisam pametan... Mozda i najpametnije drzati se onih osnova i cekati Hitnu pomoc. 

ReplyQuote
Admin-M
(@admin-m)
Admin Admin
02/05/2020 8:51 pm  

Malo sad off topic... Ali ono sto mislim da zaista mora da se implementira jeste zapravo bolje znanje fiziologije/ patofiziologije/ patologije/ interne (i prakticne primene istih, a ne ucenje kroz seminarske i ucenje teorije zarad prolaska ispita) zarad bolje sposobnosti diferencijalne...  Time mozemo mnogo vise da pomognemo ljudima, a da odmognemo tesko mozemo s tim. 

ReplyQuote
Mirjana
(@mirjana)
Trusted Member
02/05/2020 8:56 pm  

Da, bila sam prisutna vise puta kada su doktori bili potpuno zbunjeni pred situacijom ili zapravo nisu hteli da se petljaju, nije ni bitno. 

Ja mislim da taj osnovni kurs svakako dobro dosao ili osnovni plus prosireni. 
Jednostavno, menadzment se ucio vise od toga, pa mislim stvarno.... 

Admin-M liked
ReplyQuote
Admin-M
(@admin-m)
Admin Admin
02/05/2020 9:03 pm  

@mirjana Hahahahahhahah... da, forma je nekako ubila sadrzaj. 🙂 Da bi se ispunio neki plan i program, gubi se vreme sa tako nekim predmetima... Koji opet i mogu biti korisni, ali cak i oni ispunjavaju samo raspored... 

Program je i kod njih takav da tek na specijalizaciji zapravo nauce ono sto im treba za praksu. Tako da... Praksa definitivno u celom sistemu mora biti bolja. Ne samo kod fizio.... Po meni profesori koji su zagovarali 4. godinu iskljucivo prakse su bili skroz u pravu... 

ReplyQuote
Mirjana
(@mirjana)
Trusted Member
02/05/2020 9:05 pm  

Eto ti teme za buduće edukacije : P 

ReplyQuote
Admin-M
(@admin-m)
Admin Admin
02/05/2020 9:10 pm  

@mirjana Pa sa edukacijama koje organizujemo upravo pokusavamo da popunimo tu neku rupu u zvanicnom skolovanju. Nazalost, to tako ne bi trebalo biti... Ali, sta sve nije kako treba u svetu, fizio edukacija je najmanji problem. :)))) Ti i ja kad ne bi otisli u filozofiju.... 🙂 

Mirjana liked
ReplyQuote
MarkoVFT
(@markovft)
Eminent Member
02/05/2020 10:22 pm  

Znanja nikad dosta. 🙂 Prva pomoc naravno nikad na odmet... voleo bih naravno vise znati. Bilo bi lepo kad bi dozvolili i nama prisustvovanje na nekim intenzivnijim i obimnijim programima. 

Ali sto Admin rece, pravne zackoljice jesu bitne...na zapadu je dosta to ozbiljnije naravno, ali to dolazi i kod nas.. tako da se ljudi klone. Better safe, than sorry.... Mada sta znam, ipak su ljudski zivoti u pitanju, verovatno bih rizikovao zatvor po cenu da probam nekome da spasim zivot. Ali svi smo razliciti...

Uglavnom, lepa tema Mirjana. Kao i uvek. 🖐️ 🖐️ 

ReplyQuote
Marko
(@marko)
Eminent Member
02/05/2020 10:57 pm  

Ja mislim da svi mi, nevezano za profesiju, treba da posedujemo neka osnovna znanja iz prve pomoci. Recimo, nekad je prva pomoc bila obavezna stvar kad se polagao vozacki ispit i to je meni sasvim normalno. Sad su valjda opet vratili to, ali ne znam da li je to uopste ozbiljno ili predstavlja sustu formalnost. Takodje, zdravstvenim radnicima bi svakako mogle da se uvedu odredjene obuke koje bi sluzile da se to znanje prosiri. Mozda cak i nesto obaveznog tipa, npr. moras prisustvovati obuci na svakih pet godina u cilju obnavljanja znanja. 

E sad, realnost je takva da ipak moramo sami da se dohvatimo knjiga i interneta, te tako probamo da se edukujemo, jer cekanje da se kod nas situacija popravi moze samo da dovede do ubrzanog gubitka kose, noktiju i cega sve ne. 😄

ReplyQuote
MarkoVFT
(@markovft)
Eminent Member
03/05/2020 12:20 am  

@marko Malo nas, al smo go*na. Ahahahhahahahha... sorry na ovome, morao sam. xD Sad, salu na stranu.... Ja nisam pristalica da je kod nas lose, a kod svih drugih bolja... Ima sredjenijih sistema, ima mnogo gorih, tako da u sustini blizi smo onim boljim, nego gorim... Rekao bih. 

Uglavnom, kao sto si imenjace rekao, ne mozemo nista uraditi, sem da budemo konstruktivni i da sami radimo na sebi. Zato ekipo, vidimo se na ACL-u uzivo, a do tada... cemo ovde diskutovati i deliti iskustva, usavrsavati se... itd 🙂 Moram reci da mi bas koristi ovaj forum... i bas mi drago da je otvoren. Hvala Admine-M i ostale kolege iz tima! To Admin M me podseca na onu M iz Dzejms Bonda 😉 😎 

Marko and Admin-M liked
ReplyQuote
Admin-M
(@admin-m)
Admin Admin
03/05/2020 2:21 am  
Posted by: @markovft

@marko Malo nas, al smo go*na. Ahahahhahahahha... sorry na ovome, morao sam. xD Sad, salu na stranu.... Ja nisam pristalica da je kod nas lose, a kod svih drugih bolja... Ima sredjenijih sistema, ima mnogo gorih, tako da u sustini blizi smo onim boljim, nego gorim... Rekao bih. 

Uglavnom, kao sto si imenjace rekao, ne mozemo nista uraditi, sem da budemo konstruktivni i da sami radimo na sebi. Zato ekipo, vidimo se na ACL-u uzivo, a do tada... cemo ovde diskutovati i deliti iskustva, usavrsavati se... itd 🙂 Moram reci da mi bas koristi ovaj forum... i bas mi drago da je otvoren. Hvala Admine-M i ostale kolege iz tima! To Admin M me podseca na onu M iz Dzejms Bonda 😉 😎 

Iako je zenski karakter, shvaticu to kao kompliment, jer je meni jedan od drazih likova (mislim na serijal gde je glumi Dzudi Denc) 😎 😎 😎 

A sto se tice foruma, nema na cemu... samo navali i nama je bas drago da se vise vas odaziva frekventno, to je pravi "dokaz" da vam se svidja i nadamo se da ce svima nama pomoci u tome da budemo bolji, a ujedno da se druzimo i zabavljamo (najpre virtuelno, pa i uzivo kad situacija dozvoli). 🤩 🤩 

Inace, upravo sam nesto skapirao.... Npr. na ovoj temi imamo Mirjanu, Marko x 2 i mene Admin M (Milos)... Hahahahahhahahahha.... koja epidemija imena na M.  🤣 🤣 🤣 🤣 

MarkoVFT and Marko liked
ReplyQuote
Marko
(@marko)
Eminent Member
03/05/2020 9:20 am  
Posted by: @markovft

Hahaha ma opusteno 🙂 Navikao sam na to jer moj brat (guess what, i on se zove na M), kad god se nasa ekipa negde skupi, ima obicaj to da kaze. 🤣 

Sto se tice naseg sistema, ne mislim ni ja da je on bas los. Vise sam misljenja da nam samo uz malo volje moze biti mnogo bolje. 

MarkoVFT and Admin-M liked
ReplyQuote
Admin-M
(@admin-m)
Admin Admin

Mirjana and MarkoVFT liked
ReplyQuote
Share: