Notifications
Clear all

Kiklopova lezija

Mirjana
(@mirjana)
Trusted Member
Topic starter  

Drage kolege i koleginice, 

Koliko puta ste se u kliničkoj praksi susreli sa Kiklopovom lezijom, da li ste Vi nekada bili ti koji ste je prepoznali i uputili osobu na ponovna razmatranja kod hirurga koji ju je prvi put operisao? 

Ako nikako ne mozete vratiti pasivnu ekstenziju kolena, na sta sve pomislite pre ovakvog zakljucka? 

MarkoVFT
(@markovft)
Eminent Member

Ja, a siguran sam i mnogi drugi.... Brate mili, treba menjam struku, ocajan sam 😀 

Impigment grafta je br 1 komplikacija koja sprecava ekstenziju (hirurg omasi ugao stavljanja), Kiklop je broj 2 (cesto jer hirirg nije dovoljno pedantan)... 

Nema tu neke velike nauke, ako mislis da si radio dobro sa pacijentom, on slucao bio vredan, i nikako ne ide dobijanje ekstenzije, pogotovu ako dosta boli cak i posle nekog vremena, kazes pacijentu samo da spomene, jer i ovako se javlja na kontrole ortopedu... Ako ortoped iskulira a ti si bas siguran, kazes mu da odradi samoinicijativno ponovni NMR i kod drugog ortopeda na konsultacije (mada cesto ga drugi nece prihvatiti, tako da... mada zivela privatna praksa, pogotovu neki matori... zabole ih da nekom cuvaju ledja nakon sto su pogresili 🙂 ). Ti tesko da ces znati da je Kiklop sigurno, sumnjas da nesto nije u redu, a sto nije do tebe i saljes dalje... i to je sasvim dovoljno 🙂 Nemamo NMR vid 🙂

ReplyQuote
Mirjana
(@mirjana)
Trusted Member
Topic starter  

Ćao Marko, 

Hvala na odgovoru.

Jasno mi je da ne mogu znati 100% da li je to Kiklopova lezija, ali spomenula sam je čisto da popričamo kakva otprilike bude opis bola, otpor i ostali klinički znaci kada imaš neku od komplikacija koje  si sam naveo a posle se potvrdi da je to... čisto da li moze unapred već da se posumnja na to, da li moze nekako da se prevenira, npr, impigment svakako ne mozemo ali Kiklopa bismo mozda i mogli, da se nekako potpomogne ili pokusa da se potpomogne bolja reasorpcija tog materijala koji nije ociscen i koji kasnije napravi problem... i tako... 🙂 Ali slazem se da smo u sustini nemocni i da nije poenta niti moze da se precizira al palo mi napamet... Sad cu pokusati da nađem istrazivanje neko na tu temu pa ću se opet javiti na temi. 

ReplyQuote
Share: